چوب صنعتی

چوب صنعتی

[[چوب صنعتی]] یا چوب کامپوزیت شامل طیف وسیعی از محصولات مشتق شده از چوب است که توسط چسباندن رشته، ذرات، الیاف، یا روکش و یا تخته چوب همراه با چسب و یا دیگر روش‌های چسباندن به شکل مواد کامپوزیت ساخته می‌شوند. این محصولات با مشخصات دقیق طبق استانداردهای ملی و بین‌المللی ساخته می‌شوند. محصولات چوب صنعتی در انواع برنامه‌های کاربردی از ساخت و ساز خانه برای ساختمان‌های تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند. به طور معمول، محصولات چوب صنعتی از سخت چوب و یا نرم چوب ساخته می‌شوند. تراشه‌های ماشین اره کشی و دیگر ضایعات چوب برای ساخت چوب صنعتی استفاده می‌شود.

 

انواع بعضی از مهمترین انواع چوب صنعتی به این شرح اند:

اصطلاحاً به آن [[نئوپان]] گفته می‌شود و جهت ساخت آن سر شاخه‌های درخت را با چوب ضایعاتی خورد کرده و سپس از دانه بندی با چسب آغشته نموده و برروی دستگاه پرس مانند لایه‌ای می‌ریزند که پس از انجام عملیات پرس به تخته‌ای صاف و محکم تبدیل می‌شود و پس از دور بری روانه بازار می‌گردد. با این روش مقادیر قابل توجهی از چوب صرفه جویی شده است و از نابود شدن نجات یافته‌اند.
چنانچه چوب‌های ضایعاتی را به پودر تبدیل کرده و از آن خمیر بسازند (خمیر چوب + خمیر کاغذ باطله) و سپس به آن آهار اضافه کنند (منظور اضافه کردن پارافین جهت افزایش مقاومت آن به رطوبت است). خمیری به دست می‌آید که اگر آن را روی دستگاه پرس ریخته و عملیات پرس انجام شود تخته‌ای خشک، محکم و استخوانی به نام فیبر به دست می‌آید.
تخته لایه عبارت است از چند لایه چوب نازک (روکش) که پس از چسب زنی به طور متقاطع روی هم قرار می‌گیرند و از طریق فشار و یا حرارت دادن به هم می‌چسبند.
[[تخته فیبر متراکم]] یا اچ دی اف نوعی تخته فیبر است که طی فرایند فیبر سازی با بیشتر کردن میزان فیبر، چسب و فشار در حین تولید اوراق سنگین تری با چگالی بالای ۸۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب تولید می‌شود.
[[تخته فیبر با چگالی متوسط]] جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود ٫ نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
(چوب‌نما) یا چوب حرارت‌دیده یک فرایند عمل آوری چوب است که با استفاده از بخار آب و عملیات حرارتی باعث افزایش دوام و طول عمر چوب می‌شود.
کامپوزیت چوب پلاستیک به محصولات چوبی گفته می‌شود که از پلاستیک و ذرات چوب کوچک یا الیاف ساخته شده است.

منبع : wikipedia

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراک
امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید

تماس با ما

  • تهران ، خیابان انقلاب ، پل چوبی ، خیابان سپاه شمالی

    نبش کوچه فروردین،پلاک 60، واحد13

  • 40 35 68 77 (021)

  • info@venus-laser.com

ساعت کاری

  • شنبه تا چهارشنبه ...... 9 صبح تا 6 شب

    پنج شنبه ...... 9صبح تا 1 بعداظهر