انواع پارتیشن

انواع پارتیشن

انواع پارتیشن

انواع پارتیشن و تقسیم‌بندیِ پارتیشن‌ها چنان‌ که در مقاله‌ی "پارتیشن از آغاز تا به امروز" ذکر شد، طبق  روش‌های متفاوتی صورت می‌پذیرد و آن‌ها را از نظر  نوعِ ساختار - ماتریال (جنس) و نوعِ اتصال تقسیم‌بندی می‌کنند.

انواع پارتیشن از نظر ساختار

 پارتیشن‌ها از نظر ساختار به دو دسته‌ی پارتیشن تک جداره و پارتیشن دوجداره تقسیم می‌شوند و هر یک از این دو نوع ‌ نیز خود به پارتیشن تک جداره‌ کوتاه و بلند و پارتیشن دو جداره کوتاه و بلند قابل تقسیم هستند.

پارتیشن تک جداره:

این نوع از پارتیشن‌ یکی از پارتیشن‌های قدیمی است که اکثراً به دلیل عایق نبودن و مواردی مانند لرزشِ ناشی از استهلاک در حال حاضر در موارد محدودی کاربرد دارد.

پارتیشن دوجداره:

پارتیشن دوجداره علی‌رغم گران‌تر بودن و صرف‌نظر از نوع ماتریال به کار رفته در آن، به دلیل عایق بودن و نیز  کیفیت و پایداری بیش‌تر، مدتهاست که مورد استقبال واقع شده است. توضیح این که در برخی موارد پارتیشن‌های سه جداره نیز ساخته می‌شوند.

انواع پارتیشن از نظر ماتریال (جنس)

پارتیشن ام دی اف: MDF

کلمه‌یِ ام دی اف MDF مخففِ اصطلاح (Medium-density fibreboard) به معنای نوعی تخته‌فیبر با چگالی میانه است. ام دی اف با روش خشک تولید می‍شود و چگالی آن از 650 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است. پارتیشن ام دی اف به صورت ثابت و متحرک قابل نصب می‌باشد.

پارتیشن تک جداره ام دی اف :MDF

امروزه پارتیشن تک جداره ام دی اف به دلیل عایق نبودن و لرزش ناشی از استهلاک بر اثر گذشت زمان فقط در مواردی خاص به کار برده می‌شود. نوع قدیمی پارتیشن تک جداره ام دی اف، بیش‌تر از دو بخش ام دی افِ 8 و یا 16 میلی‌متری و ستون‌های آلومینیومیِ اکثراً 8 پَر ساخته میشد. هم‌چنین این نوع از پارتیشن می‌تواند از فریم، ام دی اف و شیشه‌های معمولاً 6 میلی‌متری از انواع "سندبلاست" (sandblast) ساخته ‌شود. کلمه‌ی "سندبلاست" به معنای "انفجار و پرتاب ماسه" است و شیشه‌ی "سندبلاست" به شیشه‌ای گفته می‌شود که توسط دستگاهی خاص و با پرتاب ماسه توسط جریان فشار هوا به روی آن به صورت مات درآمده باشد.
ابعاد ام دی اف در سه حالتِ کوتاه - متوسط و بلند قابل سفارش است. پارتیشن تک جداره ام دی اف ارزان، سبک و دارای قابلیت جا‌به‌جاییِ راحت است اما نسبت به صدا و حرارت عایق نمی‌باشد.

پارتیشن دوجداره ام دی اف :MDF

پارتیشن دوجداره ام دی اف نیز در سه حالت کوتاه - متوسط و بلند قابل طراحی و ساخت است. هم‌چنین در بین شیشه‌های نصب‌شده پرده کرکره و از جمله پرده کرکره‌های وُلومی نیز می‌تواند قرار داشته باشد. بدیهی است که شیشه‌های به کار رفته در این نوع از پارتیشن نیز دوجداره هستند.
معمولاً ام دی اف‌های مورد استفاده در پارتیشن دوجداره، 16 میلی‌متری بوده و لبه‌ها تماماً با نوار "پی وی سی" عایق‌بندی می‌شوند. گاهی از پشم‌شیشه نیز برای افزایش خاصیت عایق‌بندی پارتیشن دوجداره استفاده می‌گردد. معمولاً این نوع از پارتیشن باید قابلیت جا‌به‌جایی داشته و به اصطلاح "مدولار"بوده و در آن نوع خاصی از اتصالات به نام اتصال "الیت" به کار رفته باشد.
به طور کلی در یک پارتیشن ام دی اف دوجداره و برخوردار از اتصال "الیت" عملیاتی که بر روی دیوارهای کاذبِ کناف و حتی  آجری و  گچی قابل انجام است می‌تواند پیاده شود. ایستایی و مقاومت بیش‌تر، عایق حرارتی و صوتی بودن، تنوع طرح، بافت و رنگ و داشتن جلوه‌ای گرم، از مزایای پارتیشن دوجداره ام دی اف است. هم‌چنین در این نوع از پارتیشن دوجداره برخلاف پارتیشن تک جداره  شما امکان آن را خواهید داشت که در صورت نیاز بعداً به طول پارتیشن بیافزایید. در این نوع از پارتیشن نباید از اتصالات و یا ام دی افِ نامرغوب استفاده شود وگرنه شکل ظاهری پارتیشن به مرور زمان تغییر خواهد کرد.
پارتیشن دوجداره ام دی اف یکی از پرکاربردترین پارتیشن‌های اداری است.

پارتیشن آلومینیوم

مقاومت پارتیشن آلومینیمی از ام دی اف بیش‌تر است اما تنوع رنگ کم‌تری دارد و رنگ‌های "آنادایز" شده‌ی آن که قدرت جذب دمای بسیار بالا را دارند گران است. مهم‌ترین ضعف پارتیشن آلومینیمی مربوط به گذشت زمان و خارج شدناتصالات آن از "رگلاژ" و ایجاد لرزش در برابر ضربه‌ی بستن در یا حتی راه رفتن است.

پارتیشن آلومینیوم تک جداره و دو جداره:

به طور کلی پارتیشن آلومینیوم پارتیشنی است که ستون‌ها و اساس سازه‌ی آن از آلومینیوم ساخته شده باشد حتی اگر نمای ظاهریش از ماتریال‌هایی نظیر شیشه و یا ام دی افِ 6 تا 16 میلی‌متری بوده باشد. شیشه‌ی به کار رفته در این نوع از پارتیشن می‌تواند تک جداره و یا دو جداره باشد

پارتیشن یو پی وی سیUPVC

پارتیشن تک جداره و دو جداره یو پی وی سی UPVC:

مزایای این نوع از پارتیشن در عایق صوتی و حرارتی بودن آن و نقاط ضعفش شامل ضعف جلوه‌ی بصری و عدم قابلیت انجام آن در تمامی مکان‌ها و نیز تا حدی گران بودن آن است. در پارتیشن یو پی وی سی دو جداره، در ضمن از شیشه‌های دو جداره نیز استفاده می‌شود.

پارتیشن شیشه‌ای

پارتیشن شیشه‌ای تک جداره و دو جداره:

 استفاده از نور طبیعی، تنوع انتخاب، جلوه‌ی مدرن و قابلیت انتقال از مزایای پارتیشن شیشه‌ای می‌باشد و عدم حفظ حریم خصوصی و گاه احتمال شکنندگی از بزرگ‌ترین معایب این نوع از پارتیشن به شمار می‌رود، هر چند استفاده از شیشه‌های تیره و یا مات نیز می‌تواند به حفظ حریم خصوصی کمک کند. پارتیشن شیشه‌ای تک جداره عایق صدا و دما نیست ولی پارتیشن شیشه‌ای دوجداره این خاصیت را به خوبی دارا می‌‌باشد. پارتیشن شیشه‌ای دارای انواع تک جداره، دو جداره با چهارچوب و بدون چهارچوب و ارتفاع کامل و ارتفاع متوسط است.

انواع پارتیشن از نظر اتصال

مهم‌ترین اتصالاتی که در انواع پارتیشن‌بندی به کار می‌روند.

عبارتند از:
1- اتصال با پیچ‌و‌مهره 2- بست "ال" یا اتصال  "الیت" (نوعی اتصال پیش‌رفته با قدرت کششی بالا) 3- به صورت آویز

در مورد اتصالات پارتیشنِ دوجداره، استفاده از بست "ال" و یا سیستم "الیت" در هنگام نصب آن ضروری است.  ضخامت  زیاد پارتیشن دوجداره ( حدود13 سانتی‌متر) این اجازه را می‌دهد که از هیچ‌گونه پیچ‌و‌مهره‌ای در نصب آن استفاده نشود.

هم‌چنین گاهی پارتیشن‌های جداکننده، به‌خصوص در محیط‌های کاری به صورت صفحاتی از سقف آویخته می‌شوند و دو فضای مختلف را به طرز بصری از یک‌دیگر جدا می‌کنند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراک
امتیاز این آیتم :
0
  • اولین نظر را شما بدهید

تماس با ما

  • تهران ، خیابان انقلاب ، پل چوبی ، خیابان سپاه شمالی

    نبش کوچه فروردین،پلاک 60، واحد13

  • 40 35 68 77 (021)

  • info@venus-laser.com

ساعت کاری

  • شنبه تا چهارشنبه ...... 9 صبح تا 6 شب

    پنج شنبه ...... 9صبح تا 1 بعداظهر